پلاگین میکس و مسترینگ

پلاگین میکس و مسترینگ

Audio Plugins

پلاگین های میکس و مسترینگ نرم افزارهایی هستند برای ویرایش و اعمال تغییرات گوناگون بر روی اصوات یا میکس و مسترینگ با کامپیوتر.

هر پلاگین میکس و مسترینگ به صورت نرم افزار مستقل بر روی کامپیوتر نصب شده و توسط پل ارتباطی VST Plugin با فرمت های مختلف مانند : VST2 ، VST3 ، AAX ، RTAS برای استفاده در محیط نرم افزار DAW لود می شود.

قبل از ورود کامپیوتر به دنیای موسیقی تمام عملیات پردازش سیگنال با سخت افزارهای تخصصی میکس و مسترینگ و به صورت کاملا آنالوگ صورت می گرفت.

پس از ورود کامپیوتر به دنیای موسیقی ، پلاگین ها با هدف شبیه سازی کامپیوتری و دیجیتال عملکرد تجهیزات آنالوگ مهندسی صدا طراحی و معرفی شدند که در ابتدا چندان موفق ظاهر نشدند.

افزایش دقت پلاگین ها و قدرت شبیه سازی آنها با تکیه بر قدرت پردازش نسل بعدی کامپیوترها ، باعث جلب نظر مهندسین میکس و در نهایت شکل گیری استودیوهای دیجیتال میکس و مسترینگ بر پایه پردازشگرهای دیجیتال سیگنال DSP شد.

امروزه حتی عملکرد پیچیده ترین سخت افزارهای تخصصی مهندسی صدا توسط انواع پلاگین میکس و مسترینگ از کمپانی های مختلف شبیه سازی شده و در مواردی مانند پلاگین های UAD نتایج این شبیه سازی بسیار خیره کننده است.