نرم افزار DAW

نرم افزار DAW

Digital Audio Workstation

نرم افزار DAW یا میزبان ، هسته مرکزی یک استودیو دیجیتال موسیقی است که تمام عملیات مربوط به طراحی ، تولید ، ویرایش و استخراج موسیقی را با کامپیوتر انجام می دهد.

با ورود کامپیوتر به عرصه موسیقی ، بسیاری از سخت افزارهای حجیم و گرانقیمت موسیقی مانند سیستم ضبط و ویرایش صوت بر روی نوار یا ریل حذف شدند و رویای استودیو خانگی محقق شد.

پیشروی نرم افزارهای موسیقی و تقلید صدای سازهای مختلف با VST تکنولوژی استودیوی مجازی ، ساخت و تولید موسیقی بدون استفاده از سازها یعنی آهنگسازی کامپیوتری یا آهنگسازی با کامپیوتر را ممکن کرد.

با ظهور Audio Plugin و شبیه سازی سخت افزارهای ویرایشگر صوت ، پردازش سیگنال هم به کامپیوتر محول شده و استودیوهای میکس و مسترینگ کوچک و کوچکتر شدند.

امروزه دیگر انجام هیچ کدام از امور فنی موسیقی از عهده کامپیوتر خارج نیست و نرم افزارهای DAW روز به روز سریع ، قدرتمند ، پیچیده و البته بیشتر می شوند.

تا به امروز انواع نرم افزار DAW در سطوح آماتور تا حرفه ای با امکانات مختلف طراحی و تولید شده اما نرم افزارهای Sonar , Cubase , Pro Tools , Studio One و Logic Pro نرم افزارهای سطح حرفه ای محسوب شده و بر اساس اصول تخصصی اپراتوری استودیو دیجیتال طراحی شده اند.