وی اس تی پلاگین

وی اس تی پلاگین

Virtual Studio Technology

وی اس تی پلاگین تکنولوژی استودیوی مجازی برای تقلید و تولید صدای سازهای آکوستیک یا الکترونیک با نرم افزارهای کامپیوتر است که برای آهنگسازی با کامپیوتر استفاده می شود.

هر یک از نرم افزارهای VST به صورت مستقل بر روی کامپیوتر نصب شده و توسط پل ارتباطی VST Plugin با فرمت های مختلف مانند : VST2 ، VST3 ، AAX ، RTAS برای استفاده در محیط نرم افزار DAW لود می شوند.

در بدو ورود کامپیوتر به عرصه تولید و ضبط موسیقی ، نرم افزارهای VST با استفاده از ترکیب سیگنالهای الکترونیکی به روش سینتی سایزر ، صدای سازها را شبیه سازی می کردند که ضعف جزییات صدای تولید شده نسبت به صدای اصلی آن ساز ، کاملا واضح بود.

بعدها با ورود تکنولوژی سمپلر ، آهنگساز یک نت را با ساز زنده به عنوان نمونه برای نرم افزار اجرا و ذخیره کرده و پس از آن نرم افزار می توانست بر اساس محاسبات فرکانسی ، نتهای دیگر را با همان صدای نمونه شبیه سازی کند که با وجود تمام نواقص خود ، یگ گام رو به جلو برای آهنگسازی و تنظیم با نرم افزار محسوب می شد.

با توجه به افزایش چشمگیر قدرت پردازش کامپیوترها و نرم افزارهای DAW ، گسترش موسیقی الکترونیک و به دنبال آن استقبال صنعت موسیقی از وی اس تی اینسترومنت ، امروزه برای تولید VST از یک ساز ، صدای تک تک نتها و تکنیکهای آن ساز با اجرای نوازندگان چیره دست و در بهترین استودیوهای صدابرداری ضبط شده و در غالب یک پلاگین VST منتشر می شود.

اکنون ترکیب ۳ عنصر اصلی صدای بی نقص VST ، بکارگیری صحیح و تکنیکی صدای سازها با استفاده از دانش سازشناسی در کنار استفاده کامل از امکانات نرم افزار DAW با تسلط بر اپراتوری استودیو دیجیتال ، می تواند حتی گوش یک موزیسین را هم در تشخیص هویت آکوستیک یا الکترونیک ساز به چالش بکشد.