نت نویسی

آموزش نت نویسی

Notation

نت نویسی زبانی است واحد و در عین حال کامل و بی نقص برای ارتباط میان تمام موزیسین های ملل مختلف از جمله نوازنده ، خواننده ، آهنگساز ، تنظیم کننده ، رهبر ارکستر و تئوریسین.

دانش درک صحیح و تجزیه این زبان نوشتاری جهانی و تخصصی موسیقی بر روی پنج خط افقی یا خطوط حامل نیز نت خوانی نامیده می شود.

طیف گسترده نتها ، ریتمها و لهجه های مورد استفاده در موسیقی ، ویژگی های منحصر به فرد و تنوع چشمگیر سازها از نظر تکنیکهای اجرا و محدوده صوتی زبان نت نویسی را سرشار از جزییات و پیچیدگی کرده.

برای انتقال سریع و صحیح نتها به همراه نکات فنی و تکنیکی و حتی حالات درونی و احساسی قطعه در قالب زبان چند وجهی نت نویسی قوانین دیکته موسیقی وعظ شده که مانند دستور زبان عدم رعایت هر یک از قواعد آن باعث مخدوش شدن مفهوم کلی خواهد شد.

تنظیم کننده موسیقی علاوه بر نگارش دقیق نتهای تک تک نوازندگان با تکیه بر مهارت سلفژ یا سرایش ، ترکیب نتهای تمام سازهای قطعه را نیز با روشی متفاوت روی یک صفحه به عنوان پارتیتور برای آنالیز و رهبری ارکستر ثبت می کند.

خلق و نگارش یا آهنگسازی و تنظیم یک قطعه موسیقی و انتقال تمام جزییات به نوازندگان و یا نرم افزارهای موسیقی بدون استفاده از زبان تخصصی موسیقی مانند گفتگو با زبان اشاره اگرچه غیر ممکن نیست اما دشوار ، دارای خطا و محدودیت خواهد بود.